İki Tekerlekli Araçlar – 2 Tekerlekli / Bisiklet, Scooter, Kaykay, Paten, Motor

İki Tekerlekli Araçlar

İki Tekerli Olarak Kullanılan Araçlar

  • İki Tekerlekli Araçlar ; Bisiklet , Scooter, Hoverboard ve Motosiklet
  • Scooter

Genelde 50 ila 800 cc arası motor hacmine sahip, otomatik vitesli, küçük tekerlekli, kaportalı, daha çok şehir içinde kullanılan bir motosiklet türüdür. Motorun arkaya yakın ve tekerlerin küçük olması sebebiyle, diğer motosiklet türlerine göre oldukça dengesiz bir yapıya ve ön tekerlek bağlantısı yüzünden daha az manevra kabiliyetine sahipti. Teknolojik yapısı geliştikçe, tekerlek boyutları büyütülmüş, manevra ve denge kabiliyetini arttırmıştır.

İlk olarak II. Dünya Savaşından sonra İtalyada uçak hurdalarından imal edilmiş olan ilk scooter Vespa bu türün de genel adı olmuştur.

Bunun yanı sıra Suzuki (Burgman AN400, AN650), Honda (Silverwing), Yamaha (Majesty, Morphous), Kymco (Myroad700, Xciting), Piaggio (Beverly 500, X9500) gibi markaların da maxi scooter olarak bilinen 400-650 cc arasında scooter modelleri bulunmaktadır.

Uzakdoğu ve özellikle Çin’de düşük maliyetli scooter modellerinin üretilmesi, hızlı bir şekilde yayılmasına, iş ve hobi kullanımında tercih edilir ulaşım aracı olmasına neden olmuştur.

  • Bisiklet

Bisiklet (Fr. ‘Bicyclette’ İki dairecikli) ya da popüler olmayan eski adıyla velespit[2] (Fr. ‘Vélocipède’ Tez Ayak), motorsuz veya elektrik motorlu, iki veya üç tekerlekli, pedallı, (bazen elektrik motor destekli) insan gücü ile ilerleyen bir ulaşım aracıdır. 19. yüzyıl sonlarında bisiklet anlamında Arapça derrâce sözcüğünün kullanıldığı da belirtilmektedir.[3] Ulaşım ve eğlencenin yanı sıra bisiklet sporunda da kullanılır. BMX, Dağ bisikleti, şehir (hibrit) bisikleti, tandem (çift kişilik bisiklet), tur bisikleti, yol bisikleti gibi türleri vardır. Vitesli ve vitessiz türleri bulunmaktadır.

  • Hoverboard (İki tekerli kişisel vasıta)

Bu kendini dengeleyen iki tekerli kişisel vasıta ya da scooter (hoverboard), şarj edilebilir pille çalışan bir araç. İki sürücü üzerinde durduğu küçük platformlar ve bir iç dengeleme mekanizması ile birleştirilmiş yan yana düzenlenmiş iki tekerlek oluşur. Cihaz dahili gyroscopic , sensörlü platformlarda sürücünün ayakları tarafından kontrol edilir [1][2][3] yönetim kurulu ilk Çin’de giriş yaptı , ancak 2015 yılında cihazla çok sayıda ünlü görünüşe sonra Amerika Birleşik Devletleri’nde popüler oldu . çeşitli ürün adları , dağıtmak değil, Çinli üreticilerin şirketleri atfedilebilir [4] cihaz için evrensel olarak kabul isim var ‘ iki tekerli kişisel vasıta ‘ ‘Elektrikli Kaykay

  • Motosiklet

Motosiklet, iki ya da üç tekerlekli, bisiklet benzeri, içten yanmalı motora sahip bir ya da iki kişilik ulaşım aracıdır.

İlk örnekleri bisikletlere motor takma girişimleriyle ortaya çıkmıştır. 1869 yılında ABD Massachusetts’li Sylvester Roper buhar gücüyle çalışan motosiklet benzeri bir taşıtı geliştirmeye çalışmıştır. 1893 yılında Felix Millet beş silindirli bir motoru bir bisikletin ön tekerleğine takarak bugünkü motosiklete oldukça benzeyen bir taşıt gerçekleştirmiştir.

Başarılı ilk iki tekerlekli motorlu taşıt tasarımını Fransız mucitler Michael ve Eugene Werner gerçekleştirmiştir. Werner kardeşler aracın motorunu, kadronun altına iki teker arasına yerleştirdiler. O tarihten sonra motosiklet tasarımlarında motor hep aynı yerde kalmıştır.

Üretilen motosikletlerde tip ayrımından çok kullanıcıların tercihleri öne çıkmaktadır. Örneğin hem gezi hem de spor motosikletlerinin özelliklerini tek motosiklette barındırma çabası sonucu üretilen gezi-spor motosikletleri çok fazla motor sever tarafından tercih edilmektedir. Tabii ki bu motosiklette gezi motosikletinin sürüş rahatlığı olmamasının yanında bir spor motosikletteki hız da beklenmemelidir. Sonuç olarak gezi motosikletinden daha iyi performansa sahip olup spor motosikletinden daha iyi sürüş rahatlığı sunan bir motosiklettir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir